Bez kategorii

Dzień Dziecka to święto, na który maluchy czekają cały rok. Warto pomyśleć, jak uatrakcyjnić im czas i zapewnić dużą dawkę radości i zabawy. Sala zabaw to pomysł wręcz idealny! Jak wybrać tę najbardziej odpowiednią?

Jakie kryteria są najistotniejsze przy wyborze sali do zabaw dla dzieci? Przyjrzyjmy się kilku kwestiom, takim jak różnorodność form rozrywki dostępnych w placówce, stworzenie możliwości zabawy dzieciom należącym do odmiennych grup wiekowych, a także oczywiście kwestie bezpieczeństwa i podejścia personelu.

Opiekunowie i grupy wiekowe

Przede wszystkim należy zadbać o właściwą opiekę – zapewnią ją osoby odpowiednio przygotowane do opieki nad dziećmi. Nierzadko sale zabaw zatrudniają profesjonalnych animatorów – jeśli nie na co dzień, to na pewno przy okazji imprez urodzinowych i innych. Osoby takie powinny być cierpliwe, odpowiedzialne i mieć podejście do dzieci w danej grupie wiekowej. No właśnie – warto, aby istniał podział przynajmniej na dwie grupy wiekowe, niczym w przedszkolu – „maluchy” i „starszaki”. Dzieci starsze, np. w wieku wczesnoszkolnym, nie będą się dobrze bawiły w towarzystwie dopiero gaworzących maluchów, natomiast atrakcje odpowiednie dla „starszaków” nie będą właściwe dla najmłodszych. Dla nich przygotowano np. maskotki, lalki, drewniane klocki, starsze natomiast potrzebują więcej ruchu oraz zabaw zespołowych.

Zadaniem zatrudnionych animatorów jest zapewnienie dzieciom urozmaiconej rozrywki – tak, aby podopieczni się nie nudzili, a jednocześnie aby zabawy te były rozwijające. Potrafią zorganizować rozmaite konkursy, zachęcić dzieci do zabawy w grupie, a w przypadku opiekunów zajmujących się najmłodszą grupą wiekową – odgadnąć potrzeby dziecka.

Urozmaicona zabawa

Jakich atrakcji warto szukać w salach zabaw dla dzieci? Pociechy w różnym wieku przepadają np. za piłeczkami, które wrzucane są do basenów. Małe baseniki o niezbyt dużej głębokości odpowiednie będą już dla najmniejszych dzieci, starsi natomiast będą chcieli poszaleć w rozległym basenie, w którym znajdą także zjeżdżalnie, drabinki do wspinania się, kosze do celowania itd. „Pływanie” w basenie piłeczkowym wpływa doskonale na koordynację ruchową, wzmacnia mięśnie, stymuluje zmysł dotyku, kształtuje zmysł równowagi, a przy tym daje mnóstwo radości. Basen piłeczkowy to także świetna arena do gier zespołowych.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym atrakcyjne będą ponadto łagodne ścianki wspinaczkowe, wszelkiego rodzaju drabinki oraz zjeżdżalnie – czyli wszystkie ulubione elementy tradycyjnych placów zabaw. Tunele, dmuchańce, przejścia wymagające czołgania się oraz mostki to mnóstwo frajdy dla każdego dziecka, które umie sprawnie chodzić i biegać. Sale zabaw posiadają często także kąciki dla maluchów, gdzie najmniejsze dzieci znajdą odpowiednie dla siebie zabawki – nieco bardziej statyczne, za to kreatywne i rozwijające.

Zabawki kreatywne to jednak nie tylko domena maluchów. Sala zabaw kojarzy się co prawda z szaleństwem na zjeżdżalniach i w basenach piłeczkowych, ale kto powiedział, że w ramach odpoczynku nie można porobić czegoś innego? Wspólne budowanie z klocków, zabawa w małego archeologa czy paleontologa, tworzenie własnej biżuterii, a także wielkie puzzle lub jeszcze inna forma rozwijającej zdolności manualne i umysł zabawy to tylko kilka propozycji, które okażą się atrakcyjne dla wielu dzieci. Warto, aby opiekun zorganizował i tego rodzaju zajęcia.

Cechy sali zabaw

Na koniec warto zwrócić uwagę na wyposażenie wybranej sali zabaw. Jakie kwestie mają szczególne znaczenie?

– Sala powinna być odpowiednio duża, aby dzieci mogły biegać i bawić się swobodnie.

– Przestrzeń dla dzieci starszych powinna być oddzielona od przestrzeni dla maluchów, aby dzieci nie przeszkadzały sobie nawzajem – świetnym pomysłem jest pokój zabaw dla małych dzieci.

– Sprzęty muszą być ustawione w sposób zapewniający maksimum bezpieczeństwa.

Czy wybrana sala zabaw spełnia wszystkie cechy, które ważne są dla ciebie i twojego dziecka? Jeśli tak, możesz mieć pewność, że twoja pociecha przeżyje niezapomniany Dzień Dziecka i spędzi długie godziny na zabawie!

fot. licencja www.shutterstock.com