Piłki do suchych basenów

Poznawanie świata przez dziecko odbywa się na wielu płaszczyznach. Duży wpływ na malucha i jego umiejętności w dorosłym życiu ma integracja sensoryczna. Zaburzenia w tym zakresie mogą utrudnić rozwój intelektualny i ruchowy młodego człowieka.

Integracja sensoryczna to zdolność dziecka do reagowania wszystkimi zmysłami na bodźce docierające z otoczenia i własnego ciała. Są one rozpoznawane, interpretowane i porównywane z wcześniejszymi doświadczeniami. Odbierane przez zmysły wzroku, słuchu, równowagi i dotyku informacje wywołują odpowiednią do sytuacji reakcję adaptacyjną (np. ruchową lub myślową).

Czynniki wpływające na IS

Co ciekawe, kształtowanie integracji zmysłowej rozpoczyna się już w okresie płodowym. Najintensywniej rozwija się ona w pierwszych trzech latach życia dziecka. Specjaliści ocenili, że kształtowanie IS kończy się około 7. roku życia.

Ogromny wpływ na rozwój integracji sensorycznej ma funkcjonowanie narządów, których zadaniem jest odbieranie i analizowanie informacji związanych z ciałem. Mowa tu o narządzie dotykowym (poznawanie własnego ciała i przedmiotów), proprioceptywnym (pozycja naszego ciała) i przedsionkowym (błędnik i jądra przedsionkowe w pniu mózgu).

Przestrzeń przyjazna sensorycznie

W przypadku większości dzieci integracja sensoryczna rozwija się naturalnie, m.in. dzięki zabawie. Niestety u niektórych maluchów stwierdza się zaburzenia IS. Aby móc zniwelować objawy nieprawidłowej pracy układu nerwowego, należy udać się do specjalisty. Posiada ona wiedzę umożliwiającą przygotowanie odpowiedniego harmonogramu ćwiczeń. W trakcie terapii zaburzeń IS wykorzystywane są różnego rodzaju przedmioty, których zadaniem jest ograniczenie bądź całkowita eliminacja nadwrażliwości sensorycznej bądź dostarczanie silnych sygnałów zmysłowych. Elementem przestrzeni przyjaznej sensorycznie bywają piłki do suchych basenów, które są znane niemal wszystkim rodzicom.

Wykonane z nietoksycznych materiałów kolorowe kulki do suchych basenów to nie tylko gwarancja świetnej zabawy. Powszechnie wykorzystywane są one w terapii IS. Są one źródłem niezwykłych wrażeń dotykowych i działają kojąco na mięśnie. Plastikowe piłki do basenów sprawiają, że dziecko odnosi wrażenie, iż kąpie się w wannie wypełnionej po brzegi puszystą pianą. Warto zwrócić uwagę na kolory, którymi charakteryzują się kulki. Stymulują one zmysł wzroku ściśle współpracujący z narządem ruchu. Producenci piłeczek proponują wybór dowolnych kolorów według międzynarodowego wzornika kolorów RAL, który został opracowany w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Piłeczki do suchych basenów są dziś używane nie tylko przez rehabilitantów zajmujących się terapią zaburzeń IS. Pozwalają też one na zbudowanie przestrzeni przyjaznej sensorycznie w pokoju dziecka.

Zaburzenia integracji sensorycznej

Skutkiem zaburzeń integracji sensorycznej mogą być trudności w funkcjonowaniu dziecka; mają one wpływ nawet na dorosłego człowieka. Dlatego rodzice powinni mieć świadomość, jakie objawy świadczą o zaburzeniach IS. Opiekunów powinno zaniepokoić opóźnienie rozwoju mowy, nieprawidłowy poziom aktywności ruchowej, obniżony poziom koordynacji ruchowej oraz nadmierna bądź zbyt mała wrażliwość na bodźce sensoryczne. Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej często reagują płaczem na hałas, nie chcą spożywać określonego jedzenia, nosić niektórych ubrań i mają problemy w wykonywaniu niektórych ćwiczeń na lekcjach WF-u. Rodzice powinni również wiedzieć, że wymienione objawy nie mijają samoczynnie, w tym przypadku konsultacja lekarska to konieczność. W trakcie terapii dziecko, poza stycznością z piłeczkami do suchych basenów, może huśtać się na hamaku czy też balansować na kołysce.

Kulki do suchych basenów stymulują zmysł wzroku i dotyku, dzięki czemu pozwalają na rozwój dziecka. Zapewniają też dobrą zabawę, dlatego warto je mieć u siebie w domu.

źródło fot. https://www.shutterstock.com